Ana Sayfa Kadınlar Ata'nın huzurunda

Kadınlar Ata'nın huzurunda

6 Aralık 2023 Çarşamba 08:05

5 Aralık 1934'te Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı tanınmasının 89. yıldönümünde Atatürk Anıtı'na çelenk bırakan Denizli Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e minnet ve şükranlarını sundu.
05.12.2023
Denizli Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi, 5 Aralık 1934'te Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı tanınmasının 89. yıldönümü dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün huzuruna çelenk bıraktı. 15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı önünde düzenlenen programa, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Başkanı Ali Değirmenci, Genel Sekreter Yardımcısı Seval Gebeş, Kadın Meclisi Başkanı Bilsen Özen, Büyükşehir Belediyesinin kadın çalışanları, davetliler ve öğrenciler katıldı. Başkan Zolan, burada kadınlarla bir süre sohbet ederek Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı tanınmasının yıldönümünü kutladı. Kadın Meclisi Başkanı Özen’in Atatürk Anıtı’na çelenk bırakmasının ardından başlayan törende saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu.

Kadın Meclisi Başkanı Özen: "Ata’m sana minnettarım"

Denizli Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Özen burada yaptığı konuşmada Türk kadını ve Türk genci olmanın büyük bir şans ve mutluluk olduğunu dile getirerek, “Ata’mız yanmış yıkılmış savaş meydanından çıkmış bir ülkeyi bugünlere getirmemiz için bizlere öncülük yaptı” dedi. Eskiden kadının hiçbir hakkı olmadığını kaydeden Özen, “Kadın evleniyor, boşanamıyordu. Miras hakkı erkek çocuklarındı. Kadının böyle bir hakkı yok. Bu hakları bize Ata’mız verdi. Bugün kız çocukları okuyabiliyor, ben burada Kadın Meclisi Başkanı olarak konuşabiliyorsam, Ata’m sana minnettarım. Eğer O olmasaydı bugün bizler çok farklı bir ülkenin koşulları altında yaşıyor olacaktık” ifadelerini kullandı. Artık kadın-erkek ayrımının olmadığını, hep beraber ülkeyi muasır medeniyet seviyesinin üzerine yükseltmek için çalıştıklarını anlatan Özen, Denizlili kadınların çok şanslı olduğunu, çünkü Başkan Zolan'ın kadınlara her zaman pozitif ayrımcılık yaptığını belirtti.      
+90 (258) 297 20 20     +90 (258) 263 22 49    
deski@deski.gov.tr
deski@hs01.kep.tr